Asi každý z nás niekedy do seba jedlo doslova nahádže. Popritom sa jedlo omylom dostane do „zlej trubice“ a my sa rozkašleme. Nie je to nič výnimočné, no ak tento stav nezažívate len pri jedle, môže ísť o ochorenie s názvom dysfágia. Ako ju správne rozoznať a je potrebné ísť k lekárovi?
Nie je to len obyčajné zabehnutie
Dysfágia alebo sťažené prehĺtanie je tichý a nebezpečný spoločník. Príčin vzniku ťažkostí s prehĺtaním je niekoľko a môže ísť len o prechodný stav, ktorý niekedy súvisí s vážnejším ochorením. Môže sa vyskytnúť u každého človeka, ale častejšie prichádza s vyšším vekom.
Hlavný dôvod, prečo ide o nebezpečenstvo, je to, že postihnutý potravu neprehĺta normálne, ale časť z nej môže vdýchnuť, a to môže viesť od zápalu pľúc až k smrti. Pacienti zároveň nemajú chuť do jedla, pretože vedia, že ich každý kúsok jedla bude stáť bolesti.
Potrebujete si dokúpiť výživové doplnky alebo vitamíny, aby ste ochoreniam pre istotu predchádzali? Nakúpte si ich online a využite pri tom tento Dr Max zľavový kupón, vďaka ktorému nakúpite výhodne.
Na vine môže byť aj Parkinson
Príčiny dysfágie môžu mať fyzické, neurologické aj psychické faktory. Často ju spôsobujú problémy v ústnej dutine, hltane alebo pažeráku, ktoré narúšajú normálny proces prehĺtania. Medzi bežné fyzické príčiny patrí defektný chrup či nesprávne zhotovená zubná protéza, ktoré môžu ovplyvniť schopnosť správne spracovať potravu v ústach.
Medzi spúšťače patria aj zápaly horných dýchacích ciest, ktoré spôsobujú opuchy a bolesť pri prehĺtaní. Potom to môžu byť aj neurologické ochorenia, ako mozgová príhoda, Parkinsonov syndróm, demencia či skleróza multiplex, pretože výrazne narúšajú koordináciu svalov potrebných na prehĺtanie. Dysfágia môže byť aj výsledkom tracheotómie, ktorá mení anatómiu dýchacích a tráviacich ciest alebo psychickej poruchy, ako strach z prehĺtania, bulímia či mentálna anorexia.
Ak mávate často pocit, že potrava alebo tekutina vám uviazli v krku, dusíte sa pri prehĺtaní tekutín alebo drobivého jedla, nestrávená potrava sa vám vracia do úst, bolestivo prehĺtate, máte problém prehĺtať sliny alebo veľmi časté infekcie dýchacích ciest, pravdepodobne trpíte dysfágiou.
Môže to skončiť až chirurgickým zákrokom
Čo teda robiť, ak si myslíte, že máte dysfágiu? V prvom rade je veľmi dôležité včas túto poruchu diagnostikovať. Najčastejšie sa to robí pomocou endoskopu, alebo sa podáva určité množstvo potravy s kontrastnou látkou, ktorú vidno pomocou röntgenu. Odporúčame lekára aj pri malom podozrení vyhľadať čo najskôr.
Liečba dysfágie sa často začína rehabilitačnými metódami, ako je logopedická terapia, ktorá pomáha pacientom osvojiť si špeciálne techniky prehĺtania a posilniť svaly úst, jazyka a hltana. Pri výraznejších problémoch sa odporúča úprava konzistencie jedla na mäkké alebo mixované a zahusťovanie tekutín, aby sa minimalizovalo riziko vdýchnutia. V pokročilých prípadoch sa pristupuje k chirurgickým zákrokom, ako je rozšírenie pažeráka (dilatačné procedúry) alebo odstránenie nádorov a iných štrukturálnych abnormalít.
Ak trpíte aj iným ochorením, než je dysfágia, poprípade je u vás len pridruženým ochorením k niečomu ďalšiemu, nájdite všetky svoje doplnky, vitamíny a liečivá výhodne online, vďaka MojaLekaren zľavovému kódu, alebo rovno navštívte https://www.kuponyzdarma.sk/ a nakúpte, čo potrebujete, výhodne a z pohodlia domova.