Čoraz viac ľudí v súčasnosti rieši zloženie potravín, ktoré konzumujeme. Najväčším strašiakom sú takzvané éčka, alebo emulgátory, ktoré sa pridávajú na predlženie trvanlivosti alebo zvýraznenie chuti či farby potravín. Vyznať sa v nich je však naozaj veda. Čo by ste teda o nich mali vedieť?
Nie je éčko ako éčko, ale…
Medzinárodné označenie emulgátorov alebo aditív, čiže prídavných látok, je veľké E spolu s trojmiestnym číselným kódom, pričom sú rozdelené do kategórií podľa toho, akú funkciu zabezpečujú v potravinách. Nie je pravda, že každé éčko je škodlivé – niektoré z nich sú naozaj neškodné. Je však faktom, že väčšina môže mať aj na zdravého človeka fatálne následky. Práve vďaka éčkam našu populáciu ohrozujú alergie, bolesti hlavy, žalúdka, brucha, kožné podráždenia, nízky krvný tlak a dokonca aj rakovina.
Zdravé éčka
Všeobecne by sa éčka dali rozdeliť na tie, ktoré nám neškodia, čiže prírodné (získavajú sa z rastlín, húb a i. a niektoré môžu byť pre zdravie dokonca prospešné), prírodne identické (majú zloženie ako prírodné, ale vyrábajú sa umelo) a umelé, čo sú čisto chemicky vyrobené neprírodné látky. Vyhýbať sa nemusíte éčkam s označením E100, E101, E140, E141, E150, E160-166, E260-263, E270, E300-304 a E306. V niektorých prípadoch totiž ide dokonca o vitamíny (E304 je vitamín C, E306 vitamín E).
Deti sú najcitlivejšie
Alergici by si určite mali dať pozor na E102, čo je tartrazín alebo žltá farba v obľúbených cukrovinkách, pečive a mliečnych výrobkoch a môže vyvolať až astmatický záchvat. Najviac nebezpečné sú z éčok benzoány, dusičnany a siričitany. Obzvlášť pozor by ste si mali dať pri deťoch, pretože im môžu éčka spôsobovať hyperaktivitu a poruchy pozornosti. Väčšinou ide o potraviny, ktoré žiaria výraznými pestrými až neprirodzenými farbami. Najčastejšie sú takéto nebezpečné éčka pridávané do liekov, gélov či hryzadiel na zúbky a sladkostí. Pri nakupovaní si teda dajte v popisoch zloženia pozor na E102, E104, E110, E122, E124, E129 a E211.